akcesoria łazienkowe , baterie łazienkowe , urządzanie

Łazienka dla seniora – jak ją wyposażyć?

Urządzanie łazienki dla seniora czy osoby niepełnosprawnej wymaga przemyślanego projektu. W takiej przestrzeni wszystkie sprzęty oraz akcesoria sanitarne mają zapewniać możliwość komfortowej pielęgnacji i swobodę poruszania. Wygoda i funkcjonalność to oczywiście podstawowe atuty łazienki dla seniora, ale z pewnością niejedyne. Nie możemy zapominać o estetyce wnętrza, która powinna korzystnie wpływać na zmysły użytkownika, sprzyjać relaksowi i równocześnie stanowić doskonałe uzupełnienie wystroju całego mieszkania.

Strefy w łazience – jak je wydzielić, aby były wygodne dla osoby starszej?

Warto na początek wydzielić strefy niezbędne w każdej łazience, takie jak strefa prysznica lub wanny, umywalki i WC. Obowiązkowo trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy znajdującymi się w nich poszczególnymi urządzeniami, a także o wystarczającej ilości miejsca przed sprzętami, by komfortowo dało się z nich korzystać. Jeśli to możliwe, w pomieszczeniu ustawmy wygodny fotel lub krzesło, który pozwoli na wypoczynek po ciepłej, relaksującej kąpieli. 

Wanna czy prysznic dla seniora – jakie rozwiązanie wybrać?

Łazienka dla seniora powinna być komfortową przestrzenią, która umożliwia codzienne dbanie o higienę. Jeśli zastanawiasz się, na jakie rozwiązanie postawić, prysznic dla seniora to zdecydowanie lepszy wybór niż wanna. Dobrze jest też zrezygnować z tradycyjnej kabiny na rzecz modeli typu walk-in z odpływem w podłodze, by korzystanie z prysznica było jeszcze bardziej wygodne i przede wszystkim bezpieczne. Brak progu umożliwia również korzystanie z przestrzeni prysznicowej osobom na wózkach inwalidzkich. W miarę możliwości warto również zadbać o zapewnienie powierzchni antypoślizgowej, tak aby ograniczyć ryzyko wypadku

Akcesoria dla seniora w łazience

Niezwykle istotnym elementem wyposażenia będzie specjalna armatura, która zapewni komfortowe użytkowanie osobie starszej i niepełnosprawnej. Świetnie sprawdzą się więc baterie ze specjalistycznymi uchwytami, którymi temperaturę wody i siłę strumienia ustawia się za pomocą łokcia czy nadgarstka.

Aby uzyskać spójny wygląd wnętrza, warto sięgnąć po modele należące do jednej serii, na przykład funkcjonalne medyczne baterie Algeo Medico. Znajdują się w niej zarówno baterie umywalkowe (do wyboru mamy aż 4 modele), jak i wannowe i natryskowe. Baterie o korpusach lekko zwężających się ku środkowi i delikatnie zaoblonej linii wzorniczej będą eleganckim dodatkiem do każdej aranżacji.

Łazienka dla seniora - sposób obsługi baterii

Uchwyt pod prysznic dla seniora

W łazience dedykowanej osobom starszym nie może zabraknąć również solidnych akcesoriów jak, chociażby poręcze i uchwyty zamontowane między innymi pod prysznicem i przy sedesie. Należy zwrócić również uwagę, by były one instalowane na odpowiedniej wysokości oraz w wygodnej odległości – będą wtedy realnym wsparciem dla starszej osoby. Uchwyt pod prysznic dla seniora to praktyczny element każdej łazienki, z której będą regularnie korzystać najstarsi członkowie rodziny.

Siedziska do wanny lub kabiny prysznicowej dla seniora

Kolejnym, kluczowym elementem wyposażenia każdej łazienki seniora są także wygodne, składane siedziska w kabinie czy na wannie, które ułatwią starszej osobie kąpiel. Niewielkie siedziska umożliwiają wykonywanie codziennych czynności związanych z utrzymaniem higieny w komfortowych warunkach. Znakomicie sprawdzą się w tej roli akcesoria dla osób starszych i niepełnosprawnych z serii Metalia Help, których bogaty wybór pozwoli na dopasowanie do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. 

Inne akcesoria dla osoby starszej lub niepełnosprawnej

 W ofercie Ferro znajdziesz wiele praktycznych akcesoriów, które ułatwią starszym osobom codzienne czynności związane z higieną. Jednymi z nich są specjalne półki mocowane do ściany np. z serii Grace. Dzięki nim podczas mycia wszystko, co potrzebne do pielęgnacji, będzie zawsze w zasięgu ręki.

 

Warto również rozważyć zakup maty antypoślizgowej, którą przyczepia się za pomocą specjalnych przyssawek do powierzchni wanny lub prysznica. Chronią one przed upadkiem oraz poślizgnięciem się, jednak nawet po ich instalacji należy zachować szczególną ostrożność.

Powiązane serie

ALGEO SQUARE MEDICO
ALGEO SQUARE MEDICO
FIESTA MEDICO
FIESTA MEDICO

Powiązane produkty

BAGM2
Bateria umywalkowa stojąca
ALGEO MEDICO
Bateria umywalkowa stojąca
Cena: 375,15 PLN
Eco wybór
BTGM2VL
Bateria umywalkowa stojąca
TIGA VERDELINE MEDICO
Bateria umywalkowa stojąca
Cena: 490,77 PLN
R6699,44
Siedzisko prysznicowe składane
METALIA HELP
Siedzisko prysznicowe składane
Cena: 2826,54 PLN
R6690,44
Poręcz kątowa
METALIA HELP
Poręcz kątowa
Cena: 1698,63 PLN

Powiązane aranżacje

Praktyczny design dla każdego
Praktyczny design dla każdego

Chcesz być na bieżąco?

Wpisz e-mail i zapisz się do newslettera

    Powiązane porady