19 / 07 / 2022

Jak wyposażyć łazienkę dla seniora?

Urządzanie łazienki dla seniora czy osoby niepełnosprawnej wymaga przemyślanego projektu. Wszystkie sprzęty oraz akcesoria sanitarne mają zapewniać komfortową pielęgnację i swobodę poruszania się. Wygoda i funkcjonalność to oczywiście podstawowe atuty takiej łazienki, ale przecież nie jedyne. Nie możemy zapominać o estetyce wnętrza, która powinna korzystnie wpływać na zmysły użytkownika, sprzyjać relaksowi i równocześnie stanowić doskonałe uzupełnienie wystroju całego mieszkania.

Strefy mycia i pielęgnacji

Warto na początek wydzielić strefy niezbędne w każdej łazience, takie jak strefa prysznica lub wanny, umywalki i WC. Obowiązkowo trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy znajdującymi się w nich poszczególnymi urządzeniami, a także o wystarczającej ilości miejsca przed sprzętami, by komfortowo dało się z nich korzystać. Jeśli to możliwe, w pomieszczeniu ustawmy wygodny fotel, który pozwoli na wypoczynek po ciepłej, relaksującej kąpieli. Dobrze jest też zrezygnować z tradycyjnej kabiny na rzecz walk-in z odpływem w podłodze, by korzystanie z prysznica było jeszcze bardziej wygodne i przede wszystkim bezpieczne.

Baterie i natryski

Niezwykle istotnym elementem wyposażenia będzie specjalna armatura, która zapewni komfortowe użytkowanie osobie starszej i niepełnosprawnej. Świetnie sprawdzą się więc baterie ze specjalistycznymi uchwytami, którymi temperaturę wody i siłę strumienia ustawia się za pomocą łokcia czy nadgarstka.

Aby uzyskać spójny wygląd wnętrza, warto sięgnąć po modele należące do jednej serii, na przykład funkcjonalne medyczne baterie Algeo Medico. Są w niej zarówno baterie umywalkowe (do wyboru mamy aż 4 modele), jak i wannowa i natryskowa. Baterie o korpusach lekko zwężających się ku środkowi i delikatnie zaoblonej linii wzorniczej będą eleganckim dodatkiem do każdej aranżacji.

Akcesoria łazienkowe

W łazience dedykowanej osobom starszym nie może zabraknąć również solidnych akcesoriów, jak choćby poręcze i uchwyty zamontowane między innymi pod prysznicem i przy sedesie, a także wygodne, składane siedziska w kabinie czy na wannie, które ułatwią starszej osobie kąpiel. Znakomicie sprawdzą się w tej roli akcesoria dla osób starszych i niepełnosprawnych z serii Metalia Help, których bogaty wybór pozwoli na dopasowanie do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Nie należy zapominać też o praktycznych półkach mocowanych do ściany np. z serii Grace. Dzięki nim podczas mycia wszystko, co potrzebne do pielęgnacji, będzie  zawsze w zasięgu ręki.

Powiązane serie

ALGEO SQUARE MEDICO
Temp image
ALGEO SQUARE MEDICO
FIESTA MEDICO
Temp image
FIESTA MEDICO

Powiązane produkty

BAGM2
Bateria umywalkowa stojąca
Temp image
ALGEO MEDICO
Bateria umywalkowa stojąca
Cena: 343,17 zł
BTGM2VL
Bateria umywalkowa stojąca
Temp image
TIGA VERDELINE MEDICO
Bateria umywalkowa stojąca
Cena: 453,87 zł
R6699.44
Siedzisko prysznicowe składane
Temp image
METALIA HELP
Siedzisko prysznicowe składane
Cena: 2692,47 zł
R6690.44
Poręcz kątowa
Temp image
METALIA HELP
Poręcz kątowa
Cena: 1617,45 zł

Powiązane aranżacje

Praktyczny design dla każdego
Temp image
Praktyczny design dla każdego

Chcesz być na bieżąco?

Wpisz e-mail i zapisz się do newslettera

    Powiązane porady