instalacje , ogrzewanie

Podzespoły mieszające do instalacji CO

Grupy mieszające (inaczej nazywane zespołami mieszającymi) łączą kocioł grzewczy z instalacją c.o. bezpośrednio lub za pomocą zasobnika buforowego. Zawór mieszający, który wchodzi w skład zespołu, przygotowuje wodę na instalację, a pompa zapewnia cyrkulację czynnika roboczego. Pozostałe podzespoły grup mieszających chronią instalację w przypadku awarii pompy lub przerwy w dostawie energii elektrycznej. Dowiedz się więcej o podzespołach mieszających w instalacjach CO z poniższego artykułu!

Podział grup mieszających – typowe rozwiązania

Zawór mieszający to bardzo ważna część instalacji CO a dokładnie, wtedy gdy należy przygotować czynnik grzewczy dla obiegów niskotemperaturowych. To ten element odpowiada bowiem za wymieszanie wody z dwóch obiegów. Odpowiednio dobrane zawory mieszające mogą znacząco zwiększyć komfort korzystania z systemu centralnego ogrzewania, a dodatkowo zmniejszyć jego eksploatację, dzięki czemu będziesz mógł dłużej korzystać ze swojego źródła energii.

W typowej grupie mieszającej można wyróżnić kilka stałych podzespołów. Na przykład na grupę mieszającą do instalacji niskotemperaturowych (oznaczenie katalogowe: GMP602GPA) z oferty Ferro składa się elektroniczna pompa cyrkulacyjna (25-6-180), zawór trójdrogowy mieszający o przepływie kv = 10 m3/h, zawory kulowe z zabudowanymi w uchwytach termometrami oraz przyłącza: dolne (GZ 6/4” pod płaską uszczelkę) i górne (GW 1”).

Pompa mieszająca do podłogówki – obieg czynnika i komutacja elektroniczna

W oferowanych na rynku pompach obiegowych dla uzyskania wysokiego poziomu sprawności stosuje się silniki komutowane elektronicznie (EC, ang. Electronically Commutated). Istotną cechą napędów tego typu jest magnes stały wbudowany w wirnik. Urządzenie nie pobiera więc prądu na magnesowanie wirnika, ponieważ ma on namagnesowanie stałe. Wirujące pole magnetyczne stojana jest komutowane elektronicznie poprzez układ mikroprocesorowy przeliczający parametry i sterujący przetwornicą częstotliwości. Zapewnia to optymalne zasilanie silnika i płynną regulację prędkości obrotowej pompy mieszającej. Silniki z komutacją elektroniczną to modele synchroniczne, zatem napędzające pole magnetyczne porusza się dokładnie z tą samą prędkością co wirnik, eliminując poślizg i straty.

Jak działa zawór mieszający w instalacji CO?

Jednak dla zapewnienia prawidłowej pracy grupy mieszającej nie wystarczy jedynie prawidłowy obieg czynnika roboczego wymuszony przez pompę. Ważne jest również mieszanie cieczy zasilającej z powrotną przy zachowaniu odpowiedniej proporcji, po to, aby uzyskać właściwą temperaturę cieczy dla obiegów niskotemperaturowych. Za regulację tej proporcji odpowiadają zawory mieszające w instalacji co. W zależności od wersji grupa mieszająca może mieć ręczny (obrotowy) zawór mieszający lub termostatyczny zawór mieszający. W zaworze ręcznym proporcja mieszania zmienia się wraz z obracaniem pokrętła (ręcznie lub poprzez siłownik), natomiast w przypadku zaworu termostatycznego samoczynnie utrzymywana jest stała wartość temperatury ustawiona na termostatycznym  zaworze mieszającym.

Zawory kulowe zamontowane w grupach pompowych, służą zamknięciu przepływu czynnika w przewodach, celem np. prac serwisowych.

Pompy i zawory mieszające – podsumowanie

Wybór odpowiedniej grupy mieszającej powinien uwzględniać przede wszystkim możliwości techniczne instalacji oraz potrzeby jej użytkowników. Bazując na wspomnianej już ofercie firmy Ferro do wyboru mamy grupy mieszające do instalacji niskotemperaturowych wyposażone zarówno w obrotowe (oznaczenie katalogowe: GMP602GPA), jak i termostatyczne zawory mieszające (oznaczenie katalogowe: GMPT60GPA).

Powiązane produkty

MT20S
Mieszacz termostatyczny
Mieszacz termostatyczny
Ostatnie sztuki
ZM32
Zawór 3-drogowy mieszający
Zawór 3-drogowy mieszający
Ostatnie sztuki
SE230
Siłownik elektryczny do współpracy z obrotowymi zaworami mieszającymi ZM
Siłownik elektryczny do współpracy z obrotowymi zaworami mieszającymi ZM
Cena: 943,41 PLN
0604W
Pompa obiegowa elektroniczna GPA II 25-6-130
Pompa obiegowa elektroniczna GPA II 25-6-130
Cena: 944,64 PLN

Chcesz być na bieżąco?

Wpisz e-mail i zapisz się do newslettera

  Powiązane porady

  22 / 12 / 2021
  Jak wykonać instalację c.w.u. z cyrkulacją?
  Czytaj więcej
  22 / 12 / 2021
  Przewody do gazu
  Czytaj więcej
  09 / 12 / 2021
  Zasada działania sprzęgła hydraulicznego i korzyści ze stosowania
  Czytaj więcej