Jaka jest różnica między rozdzielaczami mosiężnymi a stalowymi? Kiedy wybrać jakie rozwiązanie? - Ferro
08 / 03 / 2022

Jaka jest różnica między rozdzielaczami mosiężnymi a stalowymi? Kiedy wybrać jakie rozwiązanie?

Rozdzielacze podłogowe są nieodzownym elementem wyposażenia ogrzewania podłogowego. Ich podstawowym zadaniem jest rozdział czynnika grzewczego na poszczególne pętle obiegowe, celem oddania ciepła do pomieszczeń. Zapewniają utrzymanie prawidłowych parametrów pracy, niezależnie dla każdego obiegu instalacji ogrzewania płaszczyznowego.

Obecnie na rynku możemy spotkać różnego rodzaju rozdzielacze, różniące się miedzy sobą nie tylko materiałem z którego są wykonane ale również wyposażeniem. Podstawowym elementem rozdzielacza są belki. Mogą być one wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej, rzadziej z tworzywa sztucznego. Rozdzielacze w zależności od przeznaczenia, mogą być wyposażone w zawory termostatyczne, zawory regulacyjne manualne, zawory odcinające kulowe, nyple redukcyjne, złączki zaciskowe, rotametry, odpowietrzniki, zawory spustowe.

Mosiądz CW617N charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami jeśli chodzi o wytrzymałość, twardość, odporność na zużycie i korozję. Jest to materiał najczęściej stosowany na elementy armatury wodnej. Stal nierdzewna również posiada wysokie właściwości. Gatunek AISI 304 jest wysoce odporny na rdzę, a także na działanie większości kwasów utleniających przez co jest szeroko stosowany
w przemyśle, także spożywczym.

Trzeba pamiętać, że rozdzielacze pracują w środowisku mało agresywnym. Najczęściej ogrzewanie podłogowe to instalacja układu zamkniętego, czyli taka gdzie medium nie jest napowietrzane, oraz nie występują skrajne temperatury, co przyczynia się do bardzo długiej żywotności rozdzielaczy.

Zastosowany materiał belki nie ma istotnego wpływu na realizowanie swojej funkcji przez rozdzielacz. Należy zauważyć, że rozdzielacz ze stali jest lżejszy w porównaniu do mosiężnego, co może czynić go łatwiejszym w montażu.

Przy wyborze rozwiązania należy przede wszystkim kierować się wyposażeniem danego rozdzielacza, jakością zastosowanych komponentów. Warto zwrócić uwagę na to czy rozdzielacz jest już fabrycznie zmontowany i posiada gwarancję szczelności czy wymaga dodatkowej pracy instalatora przy jego montażu.

Powiązane porady

08 / 03 / 2022
Inteligentne rozwiązania - elektroniczne pompy obiegowe do instalacji grzewczej i solarnej
Czytaj więcej
22 / 12 / 2021
Jak wykonać instalację cyrkulacji c.w.u.
Czytaj więcej