instalacje , ogrzewanie , ogrzewanie podłogowe

Jaka jest różnica między rozdzielaczami mosiężnymi a stalowymi? Kiedy wybrać jakie rozwiązanie?

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego jest nieodzownym elementem wyposażenia tego typu ogrzewania mieszkań oraz domów. Jego podstawowym zadaniem jest rozdział czynnika grzewczego na poszczególne pętle obiegowe, celem oddania ciepła do pomieszczeń. Zapewniają utrzymanie prawidłowych parametrów pracy, niezależnie dla każdego obiegu instalacji ogrzewania płaszczyznowego.

Jaki rozdzielacz do podłogówki wybrać?

Obecnie na rynku możemy spotkać różnego rodzaju rozdzielacze, różniące się miedzy sobą nie tylko materiałem z którego są wykonane ale również wyposażeniem. Podstawowym elementem rozdzielacza są belki. Mogą być one wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej, rzadziej z tworzywa sztucznego. Rozdzielacze w zależności od przeznaczenia, mogą być wyposażone w zawory termostatyczne, zawory regulacyjne manualne, zawory odcinające kulowe, nyple redukcyjne, złączki zaciskowe, rotametry, odpowietrzniki, zawory spustowe. W związku z wieloma rodzajami tego typu produktów, osoby rozważające ich zakup zastanawiają się czy wybrać rozdzielacz mosiężny, czy stalowy? W naszym artykule przedstawiamy charakterystykę tych dwóch modeli rozdzielaczy ogrzewania podłogowego.

Czym charakteryzuje się mosiądz CW617N?

Mosiądz CW617N charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami jeśli chodzi o wytrzymałość, twardość, odporność na zużycie i korozję. Jest to materiał najczęściej stosowany na elementy armatury wodnej. Stal nierdzewna również posiada wysokie właściwości. Gatunek AISI 304 jest wysoce odporny na rdzę, a także na działanie większości kwasów utleniających przez co jest szeroko stosowany
w przemyśle, także spożywczym.

O czym warto pamiętać przy wyborze rozdzielacza?

Trzeba pamiętać, że rozdzielacze pracują w środowisku mało agresywnym. Najczęściej ogrzewanie podłogowe to instalacja układu zamkniętego, czyli taka gdzie medium nie jest napowietrzane, oraz nie występują skrajne temperatury, co przyczynia się do bardzo długiej żywotności rozdzielaczy.

Zastosowany materiał belki nie ma istotnego wpływu na realizowanie swojej funkcji przez rozdzielacz. Należy zauważyć, że rozdzielacz ze stali jest lżejszy w porównaniu do mosiężnego, co może czynić go łatwiejszym w montażu.

Zastanawiasz się, na jaki rozdzielacz do podłogówki (potoczne określenie na ogrzewanie podłogowe) postawić? Przy wyborze rozwiązania należy przede wszystkim kierować się wyposażeniem danego rozdzielacza, jakością zastosowanych komponentów. Warto zwrócić uwagę na to czy rozdzielacz jest już fabrycznie zmontowany i posiada gwarancję szczelności czy wymaga dodatkowej pracy instalatora przy jego montażu.

Powiązane produkty

Bestseller
SN-RZPU05S
Rozdzielacz ze stali nierdzewnej typ SN-RZPU 1
Rozdzielacz ze stali nierdzewnej typ SN-RZPU 1" z zaworami termostatycznymi i przepływomierzami
Bestseller
N-RZP05S
Rozdzielacz mosiężny typ N-RZP 1
Rozdzielacz mosiężny typ N-RZP 1" z zaworami termostatycznymi i przepływomierzami
SZN-1
Szafka natynkowa
Szafka natynkowa
GM60GPA
Grupa mieszająca do rozdzielacza 1
Grupa mieszająca do rozdzielacza 1" z pompą elektroniczną 25-6-130
Cena: 2598,99 PLN

Chcesz być na bieżąco?

Wpisz e-mail i zapisz się do newslettera

  Powiązane porady

  08 / 03 / 2022
  Inteligentne rozwiązania - elektroniczne pompy obiegowe do instalacji grzewczej i solarnej
  Czytaj więcej
  22 / 12 / 2021
  Jak wykonać instalację c.w.u. z cyrkulacją?
  Czytaj więcej