W ofercie Ferro występują zawory mieszające 3 drogowe i 4 drogowe. Zawory mieszające występują w instalacji jako element pośredni między źródłem ciepła a odbiornikiem ciepła. Dowiedz się więcej o tej istotnej części w systemie.
Rodzaje i zastosowanie zaworów mieszających
Podstawowym zadaniem zaworu mieszającego, jak sama nazwa wskazuje, jest zmieszanie czynnika, który przepływa przez dany zawór. Stosowanie zaworów mieszających w instalacjach zapewnia dostarczenie odpowiedniej temperatury do obiegów grzewczych, które posiadają zróżnicowane wymagania temperaturowe. Dzięki nim następuje dostarczenie odpowiednio przygotowanego czynnika grzewczego w instalacji z kotłem, który na przykład nie posiada płynnej regulacji faktury. Zawory mieszające można też stosować w układach instalacyjnych, które mają zabezpieczyć urządzenia grzewcze przed zbyt niską temperaturą.
Zawór 3 drożny
Zawory 3 trzydrogowe posiadają trzy króćce przyłączeniowe, gwinty mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Zawory te mają dwie możliwości zastosowania. Mogą służyć jako podmieszanie czynnika z dwóch różnych strumieni albo pełnić funkcję rozdziału jednego strumienia czynnika na dwa obiegi.
Przy regulacji podstawowej zaworu trójdrogowego, czyli poprzez mieszanie czynnika grzewczego, natężenie przepływu się nie zmienia. Dzięki takiej pracy zapewniamy ekonomiczną i stabilną regulację czynnika grzewczego.
Rysunek 1. Zawory mieszające zawór trójdrożny – schemat podłączenia obrazujący podmieszanie czynnika grzewczego.
Rysunek 2. Uproszczony schemat instalacji obrazujący rozdział czynnika grzewczego na dwa obiegi.
Zawór 4 drożny
Zasada działania zaworu 4 drogowego jest taka sama jak zaworu 3 drogowego – ma on za zadanie mieszać czynnik grzewczy. Zawór 4 drogowy powoduje podział na:
- układ hydrauliczny dla obiegu kotła;
- układ hydrauliczny odbiorników grzewczych.
Zawór ten miesza czynnik na zasilaniu z kotła i czynnik powracający do źródła ciepła – w ten sposób prowadzi to uzyskania żądanej temperatury.
Zastosowanie zaworu 4 drogowego w instalacji z kotłami stałopalnymi niesie za sobą wiele korzyści. Poniżej znajdziesz najistotniejsze zalety:
- podniesienie temperatury powrotu kotła, co oznacza, że dzięki takim zastosowaniom, na ściankach kotła nie tworzy się kondensat, a tym samy wydłuża to żywotność tego elementu;
- natężenie przepływu czynnika w obiegu kotła jest zawsze odpowiednio duże.
Rysunek 3. Zawór 4 drogowy – schemat podstawowego układu hydraulicznego z 4 drogowym zaworem mieszającym
Bardzo ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego zaworu mieszającego do danej instalacji.
Jeśli zawór zostanie źle dobrany wówczas nie uzyskamy właściwej regulacji czynnika w obiegu. Przewymiarowanie zaworu skutkuje wahaniami, jeśli chodzi o pozycję otwarcie i zamknięcia danego zaworu. Siłownik, który odpowiada za automatyczną regulację zmieszania czynnika grzewczego będzie pracował niestabilnie „taktował”.
Zawory mieszające można i zaleca się doposażyć w siłownik. Dzięki temu mamy zapewnione podmieszania w sposób automatyczny. Siłownik regulowany jest przez zewnętrzny sterownik źródła ciepła lub tez samodzielny sterownik przeznaczony do sterowania układem podmieszania. Podmieszanie temperatury czynnika grzewczego odbywa się na podstawie następujących odczytów:
- odczyt temperatury zewnętrznej i ustalonej krzywej grzewczej;
- odczyt temperatury i regulacji poprzez termostat pokojowy;
- regulacji stało temperaturowej opartej na podstawie odczytów czujników przylgowych.
Rysunek 4. Zawór trójdrogowy z siłownikiem – schemat podłączenia siłownika na zawór mieszający.