instalacje , ogrzewanie podłogowe

Rozdzielacze i grupy mieszające ogrzewania podłogowego

Wodne ogrzewanie podłogowe jest często stosowane w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, a także w obiektach użyteczności publicznej przede wszystkim ze względu na równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu, zapewnienie wyższej wilgotności względnej, a także oszczędności energii i estetykę wnętrza.

Ważnymi elementami takiego systemu grzewczego są odpowiednie rozdzielacze i grupy mieszające. Bogaty wybór tych urządzeń znajduje się w ofercie firmy Ferro.

Rozdzielacze

Rozdzielacze kierują czynnik grzewczy na poszczególne pętle ogrzewania podłogowego W ofercie Ferro znajdują się zestawy dedykowane zarówno do ogrzewania płaszczyznowego jak i do instalacji z grzejnikami – z belkami wykonanymi z mosiądzu CW617N lub stali nierdzewnej AISI 304. Niezbędnym wyposażeniem rozdzielacza do ogrzewania podłogowego są przepływomierze, za pomocą których dokonuje się równoważenia hydraulicznego instalacji tj. wyrównania przepływów na poszczególnych pętlach. Najwyższej jakości rotametry zastosowane w rozdzielaczach Ferro pozwalają na odczyt przepływu a także jego regulacje oraz całkowite zamknięcie danej pętli. Kolejnym elementem rozdzielacza niezbędnym przy ogrzewaniu płaszczyznowym są zawory termostatyczne na belce powrotnej – z pokrętłami do operacji manualnej oraz możliwością instalacji głowicy termoelektrycznej o standardowym przyłączu M30x1,5 w celu zastosowania elektronicznego systemu sterowania ogrzewaniem.

Wśród rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego możemy wyróżnić modele z uniwersalnym podłączeniem 3/4” z uszczelnieniem stożkowym (RZP, SN-RZPU) lub z przyłączem 1/2” ze złączkami do rur wielowarstwowych 16×2 mm w zestawie (N-RZP, SN-RZP). Każdy z tych modeli jest wyposażony w odpowietrzniki, zawory spustowe i komplet uchwytów. Występują one w wersjach od 2 do 12 obwodów i są sprzedawane jako kompletne, zmontowane zestawy, nie wymagające dodatkowej pracy instalatora.

Rozdzielacze

Grupy mieszające

Z rozdzielaczami firmy Ferro współpracują grupy mieszające termostatyczne w wersji z zaworem 3 lub 4-drogowym. Zaletą urządzeń tego typu jest przede wszystkim uniwersalność zastosowania, bowiem grupy mieszające współpracują ze wszystkimi elementami o rozstawie belek 210 mm, zapewniając precyzyjną i łatwą regulację temperatury czynnika w ogrzewaniu podłogowym. Na kompletną grupę składa się zawór mieszający termostatyczny umożliwiający nastawienie żądanej wartości temperatury czynnika kierowanego do belki zasilającej rozdzielacza, termometr ,oraz odpowietrznik. W ofercie Ferro znajduje się także grupa mieszająca tzw. dwufunkcyjna, czyli umożliwiająca połączenie w jeden zespół rozdzielacza grzejnikowego oraz podłogowego. Wszystkie grupy mieszające występują w komplecie z pompą GPA II 25-4 lub 25-6, a także bez pompy.

Pompy sterowane elektronicznie

Pamiętajmy, że prezentowane grupy mieszające bazują na pompach elektronicznych, które od urządzeń 3-biegowych starego typu wyróżnia przede wszystkim energooszczędność. Z uwzględnieniem odpowiedniego trybu pracy pompa może mieć zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet o 2-5 razy mniejsze, zapewniając taką samą wysokość podnoszenia. W ciągu około dwóch sezonów grzewczych powinna zwrócić się różnica w koszcie zakupu pomiędzy pompą ze sterowaniem elektronicznym a ze sterowaniem tzw. manualnym.

W pompach elektronicznych wykorzystuje się sterownik mikroprocesorowy, który odpowiada za analizowanie parametrów i warunków pracy. W zależności od potrzeb konkretnej instalacji dobierana jest nie tylko wydajność, ale i moment obrotowy pompy, a co za tym idzie, zużycie energii elektrycznej. Do dyspozycji użytkownika jest potencjometr pozwalający na bezstopniowe regulowanie wydajności pompy i wysokości podnoszenia, co również przekłada się na odpowiednio mniejsze zużycie energii.

Szafki do rozdzielaczy

Komplementarna oferta Ferro zawiera także szafki do montażu rozdzielaczy. Wyróżniamy dwa rodzaje szafek: natynkowe i podtynkowe. Podstawową ich funkcją jest zapewnienie łatwego i estetycznego montażu oraz zabezpieczanie rozdzielacza, grupy pompowej i listwy sterującej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Frontowa cześć szafki jest zdejmowalna, co pozwala na łatwy i wygodny montaż. W procesach produkcyjnych wykorzystane są surowce i komponenty wyłącznie najwyższej jakości. Szafki wykonane są z blachy ocynkowanej o grubości 0,8 mm. Blacha ta została wykonana z wysokiej jakości stali a następnie zabezpieczona przed korozją.

W ofercie znajduje się szeroka gama rozmiarów. Szafki natynkowe występują w wariantach o głębokości 120 i 170 mm, a w szafkach podtynkowych ta głębokość jest regulowana w zakresie 110 – 175 mm. Szerokość zewnętrzna szafek wacha się od 380 do 1125 mm, co w największych modelach pozwala na montaż rozdzielacza o nawet 16 obwodach.

Wybierając szafkę do rozdzielacza, musimy pamiętać o wymiarach urządzeń, które są do niej dedykowane. Należy wziąć pod uwagę głębokość montowanej grupy pompowej, długość rozdzielacza (ilość obiegów grzewczych), czy też przewidzieć miejsce na listwę sterującą. W przypadku jakichkolwiek problemów z montażem szafki rozdzielacza,warto zwrócić się o pomoc do fachowca, który poprawnie zainstaluje element.

Szafki posiadają odpowiednie walory estetyczne, co daję gwarancję na dopasowanie do różnego rodzaju wnętrz. Ich wykonanie zapewnia niezawodność i trwałość.

Powiązane produkty

KFPS3T
Zawór kulowy nakrętno-wkrętny z motylkiem ze śrubunkiem
F-POWER
Zawór kulowy nakrętno-wkrętny z motylkiem ze śrubunkiem
Cena: 159,90 PLN
Ostatnie sztuki
FT6
Listwa ogrzewania podłogowego
Listwa ogrzewania podłogowego
Cena: 650,67 PLN
FTE01
Głowica termoelektryczna
Głowica termoelektryczna
Cena: 143,91 PLN
GM60GPA
Grupa mieszająca do rozdzielacza 1
Grupa mieszająca do rozdzielacza 1" z pompą elektroniczną 25-6-130
Cena: 2598,99 PLN

Chcesz być na bieżąco?

Wpisz e-mail i zapisz się do newslettera

    Powiązane porady

    08 / 03 / 2022
    Podłączenie kotła stałopalnego do układu zamkniętego
    Czytaj więcej