instalacje , ogrzewanie

Do czego służą zawory mieszające termostatyczne?

Zawory termostatyczne mogą pełnić dwie ważne funkcje w instalacjach domowych i przemysłowych. Pierwsza z nich to funkcja wstępnego mieszania wody użytkowej z dodatkowym rozwiązaniem, tak zwanym „bez oparzeń” – bardzo ważne zastosowanie w domach jednorodzinnych, w strefach prysznicowych, przykładowo na basenach. Jest to najlepszy wybór do rozprowadzenia wody, na przykład, gdy w budynku znajduje się system grzewczy CWU oparty o układ kolektorów solarnych, które nagrzewają zasobnik do wysokich temperatur (nawet do 80°C) oraz przy innych układach grzewczych, gdzie woda w zasobnikach CWU posiada wysokie temperatury. Zawory mieszające CWU muszą być wykonane z dobrej jakości komponentów.  Można je również wykorzystać w instalacjach CWU wyposażonych w układ cyrkulacji ciepłej wody.

Schemat zaworu mieszającego ciepłą wodę użytkową (CWU)

Zawór mieszający C.W.U. – schemat instalacji ciepłej wody użytkowej z zastosowaniem 3-drogowego zaworu termostatycznego (schemat ideowy)

Rysunek 1. Zawór mieszający C.W.U. – schemat instalacji ciepłej wody użytkowej z zastosowaniem 3-drogowego zaworu termostatycznego (schemat ideowy)

Termostatyczny zawór mieszający do ogrzewania podłogowego

Zawory termostatyczne można również wykorzystać do ogrzewania podłogowego. Różnią się one głównie wielkością współczynnika przepływu oraz zastosowaną wkładką termostatyczną. Wkładka termostatyczna określa zazwyczaj temperaturę, którą można ustawić na danym termostatycznym zaworze mieszającym do ogrzewania podłogowego. W przypadku instalacji podłogowych stosuje podmieszanie w temperaturach od 250C do 500C – (temperatura podmieszania jest zależna od umieszczonej wkładki termostatycznej w zaworze). Temperaturę podmieszania ustawia się w sposób manualny, regulując pokrętło zaworu. W celu zmiany temperatury podmieszania dla ogrzewania podłogowego należy za każdym razem ustawiać ją na pokrętle.

Zanieczyszczenie zaworów termostatycznych

Zawory termostatyczne charakteryzują się tym, że są one bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia występujące w instalacji. Zanim zamontujemy zawór należy bardzo dobrze wypłukać instalację oraz w miarę możliwości zainstalować filtry przed urządzeniem. Skutkiem zanieczyszczenia zaworów termostatycznych jest trudniejsze uzyskanie żądanej temperatury na zaworze a dodatkowo czas reakcji może być wydłużony.

 

Zawór mieszający do podłogówki – schemat instalacji centralnego ogrzewania z zastosowaniem 4-drogowego zaworu termostatycznego (schemat ideowy)

Rysunek 2. Zawór mieszający do podłogówki – schemat instalacji centralnego ogrzewania z zastosowaniem 4-drogowego zaworu termostatycznego (schemat ideowy)

 

Powiązane produkty

MT25S
Mieszacz termostatyczny
Mieszacz termostatyczny
GMPT60GPA
Grupa mieszająca GZ 6/4
Grupa mieszająca GZ 6/4" z zaworem termostatycznym i pompą GPAII
Cena: 3268,11 PLN
GM40GPA
Grupa mieszająca do rozdzielacza 1
Grupa mieszająca do rozdzielacza 1" z pompą elektroniczną 25-4-130
Cena: 2522,73 PLN
MT15B
Mieszacz termostatyczny 1/2
Mieszacz termostatyczny 1/2" 30-70°C do baterii bezdotykowych
Cena: 942,18 PLN

Chcesz być na bieżąco?

Wpisz e-mail i zapisz się do newslettera

  Powiązane porady

  08 / 03 / 2022
  Inteligentne rozwiązania - elektroniczne pompy obiegowe do instalacji grzewczej i solarnej
  Czytaj więcej
  08 / 03 / 2022
  Podłączenie kotła stałopalnego do układu zamkniętego
  Czytaj więcej