instalacje , ogrzewanie

Zawory mieszające termostatyczne

Zawory termostatyczne mogą pełnić dwie ważne funkcje w instalacjach domowych i przemysłowych. Pierwsza z nich to funkcja podmieszania wody użytkowej z dodatkowym rozwiązaniem,  tak zwanym „bez oparzeń” – bardzo ważne zastosowanie w domach jednorodzinnych, w strefach prysznicowych, przykładowo na basenach. Jest to najlepszy wybór do rozprowadzenia wody, na przykład, gdy mamy system grzewczy CWU oparty o układ kolektorów solarnych, które nagrzewają zasobnik do wysokich temperatur (nawet do 80°C) oraz przy innych układach grzewczych, gdzie woda w zasobnikach CWU posiada wysokie temperatury. Zawory termostatyczne muszą być wykonane z wysokiej jakości komponentów.  Można je również wykorzystać w instalacjach CWU wyposażonych w układ cyrkulacji ciepłej wody.

 

Rysunek 1. Schemat instalacji ciepłej wody użytkowej z zastosowaniem 3-drogowego zaworu termostatycznego (schemat ideowy)

Zawory termostatyczne można również wykorzystać do ogrzewania podłogowego. Różnią się one głównie wielkością współczynnika przepływu oraz zastosowaną wkładką termostatyczną. Wkładka termostatyczna określa zazwyczaj temperaturę, która można ustawić na danym zaworze mieszającym w przypadku instalacji podłogowych stosuje podmieszanie w temperaturach od 25 0C do 50 0C – (temperatura podmieszania jest zależna od umieszczonej wkładki termostatycznej w zaworze). Temperaturę podmieszania ustawia się w sposób manualny, ustawiając ją na pokrętle zaworu, aby zmienić temperaturę podmieszania dla ogrzewania podłogowego należy za każdym razem zmieniać ją na pokrętle.

Zawory termostatyczne charakteryzują się tym, ze są one bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia występujące w instalacji. Zanim zamontujemy zawór należy bardzo dobrze wypłukać instalację oraz w miarę możliwości zainstalować filtry przed urządzeniem. Zanieczyszczenia zaworów termostatycznych skutkują tym, że uzyskanie żądanej temperatury na zaworze może być trudniejsze i czas reakcji jest wydłużony.

 

Rysunek 2. Schemat instalacji centralnego ogrzewania z zastosowaniem 4-drogowego zaworu termostatycznego (schemat ideowy)

 

Powiązane produkty

MT25S
Mieszacz termostatyczny
Mieszacz termostatyczny
GMPT60GPA
Grupa mieszająca GZ 6/4
Grupa mieszająca GZ 6/4" z zaworem termostatycznym i pompą GPAII
Cena: 3268,11 zł
GM40GPA
Grupa mieszająca do rozdzielacza 1
Grupa mieszająca do rozdzielacza 1" z pompą elektroniczną 25-4-130
Cena: 2522,73 zł
MT15B
Mieszacz termostatyczny 1/2
Mieszacz termostatyczny 1/2" 30-70°C do baterii bezdotykowych
Cena: 942,18 zł

Chcesz być na bieżąco?

Wpisz e-mail i zapisz się do newslettera

  Powiązane porady

  08 / 03 / 2022
  Inteligentne rozwiązania - elektroniczne pompy obiegowe do instalacji grzewczej i solarnej
  Czytaj więcej
  08 / 03 / 2022
  Podłączenie kotła stałopalnego do układu zamkniętego
  Czytaj więcej