instalacje , ogrzewanie

Zawory termostatyczne z nastawą wstępną

Zawór z głowicą termostatyczną ma za zadanie sterowanie temperaturą w pomieszczeniu. Jeżeli temperatura osiągnie wymaganą wartość, głowica zamyka zawór, tym samym ograniczając dopływ wody do grzejnika. Gdy temperatura się obniży zawór jest otwierany przez głowicę. Oprócz nastawy wartości temperatury na głowicy, ważne jest także ustawienie właściwej wartości nastawy wstępnej na zaworze termostatycznym do grzejnika.

Dlaczego stosowane są zawory termostatyczne z nastawą wstępną?

Dłuższe odgałęzienia, od głównego przewodu zasilającego, prowadzące do dalszych grzejników cechują się większym oporem hydraulicznym w porównaniu z odcinkami krótszymi. Właśnie te różnice chcemy wyrównać za pomocą zaworu. Jeżeli w naszej instalacji przewidziano kilka grzejników podobnej wielkości, przy położeniu w różnej odległości od głównego przewodu, najbardziej odległy grzejnik powinien mieć nastawę maksymalnie otwartą. Im grzejnik znajduje się bliżej kotła nastawa wstępna powinna mieć mniejszą wartość. Tym sposobem zyskamy wyrównanie przepływu czynnika grzewczego przez poszczególne grzejniki. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku różnych wielkości grzejników występujących w tej samej instalacji. Im większy grzejnik tym wyższa wartość nastawy – im mniejszy tym niższa.

Jak działa nastawa wstępna?

Nastawa wstępna odpowiedzialna jest za regulowanie maksymalnego przepływu gorącej wody przez zawór termostatyczny grzejnikowy. W konstrukcji nowoczesnych zaworów uwzględnia się najczęściej od 5 do 8 pozycji nastawy. Ustawiając nastawę na najniższej wartości, uzyskamy maksymalne stłumienie przepływu wody, czyli minimalny przepływ. Jeżeli wybierzemy maksymalną wartość woda będzie przepływała przez zawór z możliwie największą wydajnością. Zmniejszając przepływ wody w jednym z grzejników, zwiększamy przepływ w pozostałych elementach instalacji grzejnej. Stąd też każda zmiana nastawy, któregokolwiek z zaworów, pociąga za sobą zmianę wielkości przepływu w pozostałych grzejnikach.

Zalet wynikających ze stosowania zaworów termostatycznych z nastawą wstępną jest wiele. Istotne jest  przede wszystkim zmniejszenie zużycia ciepła. Oprócz tego zyskuje się mniejsze zużycie energii elektrycznej przez pompę obiegową. Szacuje się, że w tym przypadku oszczędności mogą osiągnąć do 20% wartości poboru prądu. Przy stosowaniu zaworów z nastawą wstępną mamy możliwość bardzo dokładnej regulacji i precyzyjnego ustawienia całego systemu grzewczego.

Zawory z nastawą wstępną przeznaczone są do instalacji typu zamkniętego, w przeciwieństwie do zaworów bez nastawy wstępnej, które dobrze sprawdzają się chociażby w instalacjach grawitacyjnych. Wynika to stąd, że zawory bez nastawy wstępnej mają mniejsze opory przepływu.

Oferta Ferro

Zawory termostatyczne Ferro cechują się dopuszczalnym ciśnieniem statycznym wynoszącym 1 MPa (10 bar oraz maksymalna temperaturą 100°C. Modele te przystosowane są do montażu głowicy termostatycznej posiadającej gwint przyłączeniowy M30x1,5.  Przewidziano dla nich okres gwarancji wynoszący aż 10 lat.

W Ferro dostępne są różne rodzaje zaworów termostatycznych. Regulacja naszych produktów jest niezwykle prosta i dodatkowo nie ma potrzeby używania specjalistycznych narzędzi. Stąd też chcąc wprowadzić nastawę należy zdjąć kołpak ochronny lub głowicę a następnie przy pomocy zwykłego klucza płaskiego zmienić numer nastawy. Na rynku dostępne są również wersje zaworów, w których ustawianie wartości nastawy dokonuje się przy pomocy specjalnego pierścienia lub przy użyciu klucza imbusowego. Po zamontowaniu zaworu termostatycznego z głowicą, pierścień nastawy jest niewidoczny.

Powiązane produkty

ZTMN01
Zestaw termostatyczny prosty z zaworem z nastawą wstępną
Zestaw termostatyczny prosty z zaworem z nastawą wstępną
Cena: 132,84 PLN
ZTMN02
Zestaw termostatyczny kątowy z zaworem z nastawą wstępną
Zestaw termostatyczny kątowy z zaworem z nastawą wstępną
Cena: 132,84 PLN

Chcesz być na bieżąco?

Wpisz e-mail i zapisz się do newslettera

    Powiązane porady

    08 / 03 / 2022
    Inteligentne rozwiązania - elektroniczne pompy obiegowe do instalacji grzewczej i solarnej
    Czytaj więcej