Energooszczędność jest jednym z podstawowych wymogów stawianych przed nowoczesną techniką grzewczą. Obecnie rozwój technologii pozwala producentom na zastąpienie pomp starego typu tzw. manualnych, stosowanych do niedawna układach C.O. i systemach solarnych, nowoczesnymi urządzeniami sterowanymi elektronicznie. W ofercie FERRO znajdziemy szeroki asortyment energooszczędnych pomp obiegowych GPA II do instalacji ogrzewczych, w tym opartych na odnawialnych źródłach energii.
Zalety pomp obiegowych sterowanych elektronicznie
Pompy obiegowe elektroniczne posiadają szereg zalet, a główną z nich jest właśnie energooszczędność. W zależności od trybu pracy, pompy elektroniczne mają od dwóch do pięciu razy mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną w porównaniu do pomp 3-biegowych o tej samej wydajności. W praktyce oznacza to, że w ciągu około dwóch lat użytkowania pompy elektronicznej zwróci się nam różnica w koszcie pomiędzy pompą manualną a elektroniczną. Drugą równie ważną zaletą jest funkcja automatycznej adaptacji pompy do układu, w którym jest ona zamontowana. Odpowiedzialny jest za to sterownik pompy, który analizuje parametry i warunki pracy. Oznacza to, że w danym układzie, dostosowuje ona swoją wydajność, moment obrotowy oraz zużycie energii w taki sposób, aby optymalnie zapewnić poprawną pracę układu. Dodatkowo urządzenia te wyposażone są w potencjometr, za pomocą którego w bezstopniowy sposób możemy sterować wydajnością pomy, wysokością podnoszenia oraz zużyciem energii.
Pompy obiegowe GPA II posiadają uzwojenie silnika wykonane w technologii Winding Plus, która zapewnia najwyższą klasę jego odporności na przegrzanie – klasa H. Oznacza to, że w przypadku temperatury otoczenia wynoszącej 40°C przyrost temperatury uzwojeń silnika może wynieść maksymalnie 125°C uwzględniając dodatkową rezerwę 15°C.
Klasa izolacji | Temperatura [°C] |
A | 105 |
E | 120 |
B | 130 |
F | 155 |
H | 180 |
Dodatkowym atutem pomp GPA II jest konstrukcja umożliwiająca ręczne poruszenie wału napędowego i wirnika. W przypadku zablokowania pompy spowodowanym np. przestojem poza sezonem grzewczym i wodą o wysokiej twardości, wystarczy zdjąć zaślepkę pośrodku tabliczki znamionowej i za pomocą płaskiego śrubokręta obrócić wał.
Bezawaryjna praca pompy – od czego zależy?
Efektywna i bezawaryjna praca pompy obiegowej zależy przede wszystkim od jej budowy i charakterystyki technicznej – za to odpowiada producent, który stosuje się do odpowiednich norm EN-PN 60335, PN-EN 55014, PN-EN 61000, PN-EN 50366, PN-EN 62233; od instalatora, którego zadaniem jest właściwy dobór urządzenia do pracującej instalacji i prawidłowy montaż pompy CO, a także od prawidłowej eksploatacji pompy, zgodnie z podaną instrukcją użytkowania. Wystarczy zapewnić urządzeniom odpowiednie warunki, aby mogły spełniać swoją funkcję przez wiele lat. Niektóre z nich wydają się oczywiste dla instalatora, ale warto je przypomnieć, aby nie doprowadzić do awarii i konieczności wymiany pompy. Przede wszystkim nie wolno uruchamiać pompy bez obecności medium. Jeżeli jest nim woda należy zwrócić uwagę na jej twardość – najlepiej napełnić układ wodą zdemineralizowaną, aby uniknąć osadzania się kamienia i unieruchomienia wirnika, co w konsekwencji doprowadzi do spalenia silnika. Gdy jej twardość jest wyższa niż 15°F, wówczas należy zastosować układ zmiękczający wodę. Temperatura doprowadzanej cieczy powinna wynosić od +2° do 110°C, a wilgotność względna (RH) maksymalnie 95%. Ze względu na zapobieganie powstawaniu kondensatu w skrzynce sterowniczej i stojanie, temperatura pompowanej cieczy musi być wyższa od temperatury otoczenia.
Przy doborze pompy obiegowej warto brać pod uwagę lepkość medium, ponieważ zbyt duża obniża wydajność urządzenia. Ważną kwestią jest zapobieganie korozji. Popularnym inhibitorem korozji jest glikol etylowy – w stężeniu ~10% powinien wystarczyć do zahamowania procesów korozyjnych. Należy upewnić się jakie jest dopuszczalne, maksymalne stężenie glikolu (dodatków przeciwzamrożeniowych) dla urządzenia (dla pomp FERRO to 40%). Innym problemem jest kawitacja – aby uniknąć uszkodzeń podzespołów pompy spowodowanych przez gwałtowne zmiany ciśnienia, należy na jej wlocie utrzymywać odpowiednio wysoki poziom ciśnienia, zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia. Nie wolno przekraczać maksymalnego ciśnienia roboczego, dla pomp FERRO to 1 MPa.
Przy prawidłowym montażu pompy CO należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią pozycję jej instalacji. Wał pompy musi być umiejscowiony poziomo aby umożliwić prawidłowe smarowanie łożysk. W celu zapobiegania uszkodzeniom elektroniki spowodowanym kontaktem z wodą, skrzynka sterownicza nie może być umieszczona pod korpusem pompy, a przy umieszczeniu z boku korpusu dławik przewodu elektrycznego powinien być skierowany w dół. Należy zwrócić uwagę, że położenie skrzynki sterowniczej można zmieniać poprzez obracanie silnika względem korpusu pompy w krokach co 90°. W celu zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym przez zanieczyszczenia stałe w pompowanym medium zaleca się montaż filtra siatkowego przed pompą obiegową. Warto także rozważyć zastosowanie magnetycznego separatora zanieczyszczeń, który uchroni pompę przed osadzaniem się magnetytu a co za tym idzie jej przedwczesnym zużyciem.