Wczesna jesień to dobra pora, aby sprawdzić instalację grzejnikową i przygotować ją do sezonu grzewczego. Przeprowadzając odpowiednie czynności związane z kontrolą i diagnostyką poszczególnych elementów instalacji, wchodzących w skład techniki grzewczej oraz instalacyjnej, zyska się komfort i bezawaryjną pracę instalacji grzewczej.
Czyszczenie i odpowietrzanie grzejników
Niezwykle istotną czynnością jest odpowietrzenie grzejników, w tym również grzejników łazienkowych. Można zrobić to samodzielnie za pomocą ręcznego odpowietrznika znajdującego się w górnej części. Wystarczy do tego śrubokręt, niektóre zawory posiadają również specjalne pokrętło. Pamiętajmy, że wydobywające się z grzejnika hałasy w postaci szumów, świstów czy bulgotania mogą wskazywać na zapowietrzenie.
Kontrola instalacji wodnego ogrzewania podłogowego
Nie można zapomnieć o kontroli instalacji wodnego ogrzewania podłogowego. Sprawdźmy czystość szafki oraz stan poszczególnych elementów rozdzielacza. Warto zamknąć, a potem ponownie otworzyć poszczególne zawory, co zmniejszy ryzyko ich blokowania. W grupach mieszających ważne są pompy, które należy skontrolować pod kątem zablokowania się wału spowodowanym osadzającymi się zanieczyszczeniami. Aby tego dokonać, w pierwszej kolejności powinno odciąć się przepływ wody, a następnie zdjąć zaślepkę znajdującą się na froncie obudowy i przekręcić wał za pomocą płaskiego śrubokręta. Ważne jest prawidłowe mocowanie czujników przylgowych przeznaczonych do pomiaru temperatury. Koniecznie trzeba przeprowadzić kontrolę wizualną stanu przewodów elektrycznych. W razie potrzeby odpowietrzmy instalację wówczas, gdy był wymieniany jakiś element instalacji ogrzewania podłogowego – zawór, pompa, belka rozdzielacza itp.
Sprawdzenie układu sterowania ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami
Bogata oferta FERRO w zakresie sterowników ogrzewania zapewni szerokie możliwości regulacyjne instalacji grzewczej uwzględniając potrzeby domowników i warunki pogodowe. W przypadku dobowych i tygodniowych regulatorów sprawdźmy poprawność wprowadzonych nastaw. Na przykład w tygodniowym regulatorze elektronicznym do wyboru mamy dwie temperatury nastawy – komfortowa i ekonomiczna z możliwością pomiaru temperatury w zakresie od 0 do 50°C. Kontrola temperatury odbywa się co minutę.
FERRO oferuje również sterowniki z komunikacją bezprzewodową. Jeżeli korzystamy z takiego rozwiązania to należy sprawdzić łączność z odbiornikiem. Może być nim m.in. listwa ogrzewania podłogowego realizująca pracę w układach ogrzewania lub klimatyzacji. Oprócz tego listwa steruje maksymalnie sześcioma obiegami grzewczymi, a także pracą pompy obiegowej i kotła za pomocą przełącznego przekaźnika beznapięciowego. Istnieje możliwość testowego załączania wyjść, natomiast funkcja Anty-Stop załącza pompę i siłownik poza sezonem grzewczym zapobiegając ich zablokowaniu. Przydatne rozwiązanie stanowi również funkcja oszczędzania energii. Dla zwiększenia ilości obwodów pojedyncze urządzenia mogą być łączone szeregowo. Kontroli poddajmy pracę głowic termoelektrycznych. Siłownik uwzględniając sygnał sterujący musi płynnie pracować w całym zakresie regulacji. Trzpień zaworu powinien być dobrze osadzony w gnieździe głowicy.
Weryfikacja ciśnienia w instalacji CO
Aby nasza instalacja grzewcza pracowała prawidłowo należy zadbać o odpowiednią ilość i jakość czynnika roboczego. Kontroli poddaje się np. ciśnienie w instalacji CO. Znaczne spadki ciśnienia powinny zainicjować dokładne sprawdzenie systemu grzewczego pod kątem szczelności. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu kotła. W tym przypadku zakres prac zależy od rodzaju zastosowanego źródła ciepła. Przy tej okazji warto także wyczyścić filtry skośne.
Podsumowując, kluczem do sukcesu w poprawnym przygotowaniu instalacji do sezonu grzewczego, jest ich regularna kontrola. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy zadbać o odpowietrzenie grzejników, ich dokładne wyczyszczenie oraz zlecenie wymiany zużytych elementów. Cykliczne kontrole stanu instalacji ogrzewania pozwalają na utrzymanie ich w jak najlepszej kondycji przez wiele lat od momentu zakupu.