Łazienka jest zdecydowanie tym pomieszczeniem w domu, w którym zachowanie odpowiedniego poziomu sterylności i higieny stanowi kwestię niezwykle istotną. Korzystamy z niej przecież celem zadbania o siebie, zaspokojenia swoich potrzeb pielęgnacyjnych. Ciężko natomiast osiągnąć w tym przypadku zadowalające efekty, gdy porządek otoczenia nie kształtuje się na odpowiednim poziomie.
Dlaczego sprzątanie łazienki jest takie ważne?
Regularne sprzątanie łazienki, jak i troska o uporządkowanie rzeczy, które są elementami jej wyposażenia to gwarancja wysokiego komfortu korzystania z armatury oraz różnego rodzaju akcesoriów łazienkowych. Warto pamiętać, że jest ona pomieszczeniem charakteryzującym się specyficznym środowiskiem sprzyjającym rozwojowi rozmaitych drobnoustrojów.
Porządek w łazience zdecydowanie nie sprzyja namnażaniu się bakterii szkodliwych dla naszego zdrowia. Ponadto skutecznie przeciwdziała powstawaniu trudnych do usunięcia osadów np. z kamienia lub rdzy. Wpływa także na efektywność podejmowanych przez nas czynności pielęgnacyjnych. Wszak nie od dziś wiadomo, że należycie uporządkowana, czysta łazienka sprzyja dobremu samopoczuciu i usprawnieniu podejmowanych w niej działań. Jak utrzymać porządek w tym pomieszczeniu?
Regularne mycie i czyszczenie akcesoriów łazienkowych
Zachowanie czystości armatury jest bardzo istotną kwestią, wpływającą na efektywność naszej higieny osobistej. Biorąc kąpiel w nawet delikatnie zabrudzonej wannie, nie tylko nie zadbamy należycie o pielęgnację naszego ciała, ale także podejmujemy ryzyko kontaktu z groźnymi dla zdrowia czynnikami chorobotwórczymi. Warto pamiętać tutaj o każdym najmniejszym elemencie. Zabrudzony, pełen osadu perlator do kranu może natomiast bardzo negatywnie wpłynąć na jakość strumienia wypływającego z baterii umywalkowej.
Regularne mycie samej armatury nie wystarczy jednak, by umiejętnie zadbać o czystość i sterylność łazienkowego wnętrza. Różnorodne akcesoria do łazienki także wymagają cyklicznego czyszczenia celem zachowania swojego blasku, na który składa się estetyczny wygląd, jak również trwałość danego rozwiązania, oraz utrzymania sterylności otoczenia. Tak np. niewyczyszczona po użyciu szczotka do WC stanie się siedliskiem groźnych bakterii, a nieprzecierana systematycznie szmatką mydelniczka szybko straci swoją elegancką prezencję przez nagromadzenie osadów z mydła.
Sterylność dozowników na mydło
Jeżeli zaś już jesteśmy w tematyce mydła, sympatycy sterylności często decydują się na zakup dozownika. To rozwiązanie skutecznie zmniejszające ilość osadów i zabrudzeń w łazience, bez wysiłku ze strony domowników. Dozowniki na mydło pozwalają bowiem na komfortowe, higieniczne przechowywanie oraz stosowanie tego środka myjącego, bez ryzyka dostania się do niego zabrudzeń pochodzących z zewnątrz.
Prawidłowe przechowywanie szczoteczek do zębów
Szczoteczka do zębów jest elementem spotykanym w każdej łazience, niewątpliwie stanowiącym podstawę dbania o piękny i zdrowy uśmiech. Jej przechowywanie jednak często stanowi problem. Pomocą w jego rozwiązaniu mogą być uchwyty na szczoteczki do zębów, kubki lub wysoce reprezentacyjne szklanki łazienkowe. Te często dość niepozorne przedmioty wykazują się ogromnym poziomem funkcjonalności w łazience.
Kubki na szczoteczki do zębów
Występujące w wielu wariantach kubki na szczoteczki do zębów, przybierające niekiedy formę bardzo gustownych szklanek łazienkowych, są dość popularnym rozwiązaniem stosowanym w strefie umywalkowej. Modele szklane ze stylowym uchwytem naściennym stanowią swojego rodzaju nietuzinkową alternatywę dla uchwytów na szczoteczki.
Uchwyty na szczoteczki
Produkty tego rodzaju dostępne są w różnych formach i kolorach. Wśród szerokiej gamy znajdziesz tu zarówno pojedynczy uchwyt na szczotkę do zębów, jak i wariant mieszczący ich kilka. Drugie rozwiązanie niejednokrotnie pozwala uporządkować przybory higieniczne wszystkich domowników.
Sposoby mocowania uchwytu na szczoteczki do zębów
Uchwyty na szczoteczki do zębów przeznaczone są do montażu naściennego i mogą być mocowane na różne sposoby. Wśród takich akcesoriów znajdziesz opcje przykręcane lub przyklejane do ściany np. za pomocą taśmy dwustronnej. Wiele z nich oferuje zamiennie oba typy montażu. Ponadto często spotykanym produktem jest także uchwyt na szczoteczkę do zębów wyposażony w przyssawkę. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się wyłącznie wtedy, kiedy posiadasz płytki łazienkowe o gładkiej powierzchni.
Uchwyty na szczoteczki do zębów czy kubki — co jest praktyczniejsze?
Nie można stanowczo stwierdzić, że kubek na szczoteczki do zębów jest lepszy lub gorszy od dedykowanych do tego uchwytów. Wybór zależy od indywidualnych preferencji domowników, jak i cech wizualnych danego rozwiązania. Dobry produkt jest nie tylko praktyczny, ale także stanowi nieodzowny element aranżacji wnętrza.
W sklepach możesz spotkać rozmaite modele uchwytów i kubków na szczoteczki do zębów. Niekiedy łączą one różne funkcje. Kubki miewają wydzieloną przestrzeń na szczoteczki i osobną, stworzoną z myślą o paście do zębów. Uchwyty zaś bywają naprawdę wielofunkcyjne. Podczas poszukiwań możesz zetknąć się np. z uchwytem na szczoteczki do zębów wyposażonym w dozownik pasty czy dodatkową półkę.
Przede wszystkim przy wyborze trzeba rozważyć, ile miejsca powinna zajmować dana opcja. Wolisz naścienny uchwyt na szczoteczki do zębów z dodatkowym miejscem na pastę czy np. kubek z przegródkami, który postawisz na umywalce? A może elegancką, podwójną szklankę łazienkową, montowaną na ścianie, mieszczącą akcesoria służące pielęgnacji zębów całej rodziny? Sam decydujesz, które rozwiązanie jest dla Ciebie praktyczniejsze. Wszystkie zostały stworzone z myślą o wygodnym przechowywaniu szczoteczek do zębów.
Jak często sprzątać łazienkę w domu?
Celem utrzymania najwyższego poziomu czystości łazienki należy sprzątać ją na bieżąco. Prysznic czy wannę powinno się doprowadzić do porządku po każdorazowym skorzystaniu. Pozostałe elementy, gdy tylko zauważy się na nich oznaki osadów i zabrudzeń — im szybciej zareagujemy, tym łatwiej będzie nam je usunąć. Raz w tygodniu warto poświęcić czas na kompleksowe sprzątanie łazienki obejmujące wszystkie jej strefy oraz przedmioty w nich zlokalizowane.